PE-0603CD221JTT
Mfr.Part #
PE-0603CD221JTT
Description
FIXED IND 220NH 200MA 1.9OHM SMD
Factory Lead Time :
9 Weeks
Test Frequency :
100MHz
Terminal Finish :
Gold (Au)
Mount :
Surface Mount
Inductance Tolerance :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125 °C
DC Current :
200mA
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
1.9Ohm Max
Current Rating :
200mA
Core Material :
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
ECCN Code :
EAR99
Saturation Current :
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Product Width :
1.24 mm
JESD-609 Code :
e4
Number of Functions :
1
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Mounting Style :
PCB Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Weight :
2.012816mg
RoHS :
Details
Product Category :
RF Inductors - SMD
Q Factor :
25
Length :
1.8 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Product Status :
Active
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
Inductance :
220nH
Current - Saturation :
Published :
Self Resonant Frequency :
900 MHz
Brand :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height - Seated (Max) :
0.040 (1.02mm)
Composition :
Wirewound
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
Chip
Series :
0603CD
Termination :
SMD/SMT
Pulse
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Application :
RF
RoHS Compliant
Max DC Current :
200mA
Product Type :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
0603 (1608 Metric)
Depth :
1.24mm
Height :
640μm
Military Standard :
Not
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
25 @ 100MHz
Product Length :
1.8 mm
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Current Rating (Amps) :
200 mA
Size / Dimension :
0.071Lx0.049W 1.80mmx1.24mm
Width :
1.24 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Product :
RF Inductors
Datasheets
PE-0603CD221JTT
Pulse Electronics PE-0603CD221JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD