PE-0603CD120KTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-0603CD120KTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12NH 700MA 130MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.071Lx0.049W 1.80mmx1.24mm
Series :
0603CD
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
700mA
Depth :
1.24mm
Current Rating :
700mA
Type :
Wirewound
Inductance :
12nH
Product Status :
Obsolete
Terminal Finish :
Gold (Au)
Case Code (Imperial) :
Published :
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Construction :
Chip
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Height :
1.24mm
Shielding :
No
Tolerance :
±10%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Radiation Hardening :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
250MHz
Package / Case :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Current :
700mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height - Seated (Max) :
0.040 (1.02mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Q Factor :
30
JESD-609 Code :
e4
Frequency - Self Resonant :
4GHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
700 mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Q @ Freq :
30 @ 250MHz
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Ceramic
Current - Saturation (Isat) :
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
PE-0603CD120KTT
Pulse Electronics PE-0603CD120KTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD