PE-0402CD7N5JTG
Mfr.Part #
PE-0402CD7N5JTG
Description
PE-0402CD7N5JTG
Stock
43
In Stock :
43
Surface Mount
Case Code (Metric) :
1005
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Current :
680(mA)
Q :
25
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Case Code (Imperial) :
0402
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not Required
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Series :
0402CD
Q Factor :
25
Ratings :
Failure Rate :
Not Required
Product Status :
Obsolete
Width :
660.4μm
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating :
680mA
Core Material :
Ceramic
RoHS :
Compliant
Type :
Wirewound
Composition :
Wirewound
Depth :
660μm
Published :
Max DC Current :
680mA
Product Length (mm) :
1.19(mm)
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Product Depth (mm) :
0.66(mm)
Length :
1.1938mm
Inductance :
7.5nH
Tolerance (+ or -) :
5%
Current Rating (Amps) :
680mA
DC Resistance :
0.104(ohm)
Lead Free :
Lead Free
Self Resonant Frequency :
5800(MHz)
Current - Saturation (Isat) :
Product Height (mm) :
0.61(mm)
DC Resistance (DCR) :
104mOhm Max
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.61mm)
Height :
610μm
Schedule B :
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Weight :
652.039032μg
Termination :
SMD/SMT
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Case Size :
Technology :
Height Seated (Max) :
0.024 0.61mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rad Hardened :
No
Size / Dimension :
0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
250MHz
Material - Core :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Datasheets
PE-0402CD7N5JTG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD