PE-0402CD680JTT
Mfr.Part #
PE-0402CD680JTT
Description
FIXED IND 68NH 100MA 970MOHM SMD
Fixed Inductors
Features :
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
Pulse
ECCN Code :
EAR99
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Current Rating (Amps) :
100mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
250MHz
DC Resistance (DCR) :
970MOhm
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.61mm)
RoHS :
Details
Tolerance :
±5%
Product Type :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Rated Current-Max :
0.1A
Product :
RF Inductors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e4
Product Category :
RF Inductors - SMD
Shielding :
Unshielded
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.024 0.61mm
Frequency - Self Resonant :
1.84GHz
Inductance :
68nH
Material - Core :
Ceramic
Terminal Finish :
Gold (Au)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Q @ Freq :
16 @ 250MHz
Series :
0402CD
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Termination Style :
SMD/SMT
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
PE-0402CD680JTT
Pulse Electronics PE-0402CD680JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD