PE-0201CC1N2STT
Mfr.Part #
PE-0201CC1N2STT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
FIXED IND 1.2NH 450MA 120MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
Supplier Device Package :
0201 (0603 Metric)
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.013 (0.33mm)
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Operating Temperature :
Tolerance :
±0.3nH
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Obsolete
Series :
0201CC
Current Rating :
450mA
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Features :
Current Rating (Amps) :
450mA
1 (Unlimited)
Inductance :
1.2nH
Current - Saturation (Isat) :
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Type :
Multilayer
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
Q @ Freq :
4 @ 100MHz
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PE-0201CC1N2STT
Pulse Electronics PE-0201CC1N2STT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD