PDS2-S15-S24-M-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDS2-S15-S24-M-TR
Manufacturer
Bel
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 2W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~105°C With Derating
Published :
Width :
8.3mm
Efficiency :
84%
Feature :
SCP
Terminal Pitch :
2.54mm
Power (Watts) :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Power Output-Max :
2W
Output Voltage :
24V
Max Power Dissipation :
2W
Type :
Isolated Module
Size / Dimension :
0.50Lx0.33W x 0.29 H 12.7mmx8.3mmx7.3mm
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
5
Series :
PDS2-M (2W)
Voltage - Input (Min) :
13.5V
Max Output Current :
83mA
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
5 Weeks
Trim/Adjustable Output :
No
Voltage - Isolation :
1.5kV
JESD-30 Code :
R-PDMA-G5
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
16.5V
Applications :
ITE (Commercial)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage-Nom :
15V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
8-SMD Module, 5 Leads
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
24V
Mount :
Surface Mount
Height :
7.366mm