PD60CNK18BPT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PD60CNK18BPT
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
SENSOR 18MM NPN/PNP NO/NC
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Ingress Protection :
IP65
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Length :
78.74 2m
Light Source :
White LED
Connection Method :
CABLE
Operating Temperature :
0°C~40°C
Voltage - Supply :
10V~30V
Sensing Distance :
0.709 (18mm)
Output Configuration :
NPN/PNP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Response Time :
25µs
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
PD60CNK18BPT
10V~30V 0°C~40°C
PD60CNK18BPT Overview
In order for the photoelectric sensor to work reliably, it should be set to 0°C~40°C degrees Celsius. Into a circuit or system, these electronic components must be given 10V~30V voltage. When it comes to photoelectric sensors, a response time of 25μs is ideal.
PD60CNK18BPT Features
Sensing Distance: 0.709 (18mm)
Response Time: 25μs
Operating Temperature: 0°C~40°C