PD30ETDI10BPM5IO
Mfr.Part #
PD30ETDI10BPM5IO
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
PHOTO DR IR 1M SS IO-LINK, PLG
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
IP Rating :
IP67, IP68, IP69K
Product Type :
Photoelectric Sensors
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C (TA)
Length :
31.5 mm
Package :
Box
Height :
11 mm
Output Configuration :
Push-Pull, NPN/PNP
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 60 C
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Sensing Distance :
39.37" (1m)
Subcategory :
Sensors
Product Category :
Photoelectric Sensors
Width :
21 mm
Light Source :
Infrared (850nm)
RoHS :
Details
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Connection Method :
Connector, M8
Brand :
Sensing Method :
Reflective, Diffuse
Ingress Protection :
IP67, IP68, IP69K
Response Time :
500μs
Cable Length :
Series :
PD
Datasheets
PD30ETDI10BPM5IO
10V ~ 30V PD Series Adjustable, Potentiometer Reflective, Diffuse -25°C ~ 60°C (TA)
PD30ETDI10BPM5IO Overview
Ensure reliable performance by setting the photoelectric sensor's temperature to -25°C ~ 60°C (TA). It is necessary to provide these electronic components with a voltage of 0 to make them work in a circuit or system. Photoelectric sensors have an ideal response time of 500μs. For best performance, set the photoelectric sensor's supply voltage to 10 VDC to 30 VDC.
PD30ETDI10BPM5IO Features
Sensing Distance: 39.37" (1m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -25°C ~ 60°C (TA)