PD30CTPS50BPM5IO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PD30CTPS50BPM5IO
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
PHOTO PRR RD 5M PL TOP POINT SPO
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Sensing Method :
Retroreflective, Polarized
Maximum Operating Temperature :
+ 60 C
Light Source :
Red (620nm)
Height :
10.8 mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C (TA)
Series :
PD
Length :
30 mm
Package :
Box
Brand :
Product Type :
Photoelectric Sensors
Output Configuration :
Push-Pull, NPN/PNP
Connection Method :
Connector, M8
Product Category :
Photoelectric Sensors
Subcategory :
Sensors
Ingress Protection :
IP67
IP Rating :
IP67
Sensing Distance :
196.850" (5m)
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Width :
20 mm
RoHS :
Details
Response Time :
500μs
Cable Length :
Datasheets
PD30CTPS50BPM5IO
10V ~ 30V PD Series Adjustable, Potentiometer Retroreflective, Polarized -25°C ~ 60°C (TA)
PD30CTPS50BPM5IO Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -25°C ~ 60°C (TA) in order to ensure reliable operation. Circuits or systems that use these components should have a voltage of 10V ~ 30V. Sensors with a response time of 500μs are considered ideal. A photoelectric sensor should have a supply voltage of 10 VDC to 30 VDC for maximum efficiency.
PD30CTPS50BPM5IO Features
Sensing Distance: 196.850" (5m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -25°C ~ 60°C (TA)