PCX7447AVGH1167NB
Mfr.Part #
PCX7447AVGH1167NB
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
360-BCBGA
Description
IC MPU POWERPC 1.167GHZ 360CBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microprocessors
Base Product Number :
PCX7447
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
1.167GHZ
Additional Interfaces :
Published :
Graphics Acceleration :
No
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Package :
Tray
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Co-Processors/DSP :
SATA :
USB :
Security Features :
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Status :
Obsolete
Voltage - I/O :
1.1V 1.3V
Series :
Supplier Device Package :
360-CBGA (25x25)
Package / Case :
360-BCBGA
Core Processor :
PowerPC
Base Part Number :
PCX7447
Display & Interface Controllers :
RAM Controllers :
Mounting Type :
Surface Mount
Ethernet :
Datasheets
PCX7447AVGH1167NB
PowerPC Microprocessor - Series PCX7447 360-BCBGA
PCX7447AVGH1167NB Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 360-BCBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~110°C TJ. The cpu microprocessor belongs to the - series. The CPU is cored with a PowerPC processor. The CPU uses - RAM controllers. This microprocessor features interfaces -. In this CPU, I/O is set to 1.1V 1.3V. The microprocessor can be searched for with PCX7447 if you are looking for variants. Suppliers offer a package of 360-CBGA (25x25).