PCUA30M30-AV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCUA30M30-AV
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX ULTRASONIC 762MM CYL
Manufacturer :
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply :
10V~30V
Operating Temperature :
0°C~50°C TA
Series :
PCUA
Published :
Sensor Type :
Ultrasonic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensing Distance :
30 (762mm)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Output Type :
Analog Voltage
Datasheets
PCUA30M30-AV
10V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 Bulk PCUA Series Nickel-Plated Brass Cylinder, Threaded - M30
PCUA30M30AV Overview
PCUA30M30AV Features
PCUA Series
Operating Temperature: 0°C~50°C TA
Sensing Distance: 30 (762mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
PCUA30M30AV Applications
There are a lot of Honeywell Sensing and Productivity Solutions
PCUA30M30AV Proximity Sensors applications.
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Assembly lines
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MICROSWITCH 1.5M
    CONN MICROSWITCH SPEED/POS
    FIBER OPTIC ACCESSORY
    FIBER OPTIC ACCESSORY
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD