PCT200-BA-BR
Mfr.Part #
PCT200-BA-BR
Description
CBI LED T-1 3/4 5MM RA 2POS AMBE
Product Category :
Number of Terminations :
4
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED ARRAY
Color :
Amber, Red
Terminal Pitch :
2.54mm
Millicandela Rating :
16mcd Amber, 14mcd Red
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Luminous Intensity :
14.0/16.0 mcd
Factory Lead Time :
8 Weeks
Overall Height :
12.4mm
Number of Functions :
2
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Surface Mount :
No
Wavelength - Peak :
583nm 635nm
Lens Style :
Round with Domed Top
Packing Method :
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Current :
20mA Amber 20mA Green
Published :
Series :
PCT200
Datasheets
PCT200-BA-BR
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING