PCT200-BA-BG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCT200-BA-BG
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
CBI LED T-1 3/4 5MM RA 2POS AMBE
Manufacturer :
Product Category :
Published :
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
4
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Luminous Intensity :
16.0/10.0 mcd
Packing Method :
Bulk
Number of Functions :
2
Color :
Amber, Green
Wavelength - Peak :
583nm 565nm
Series :
PCT200
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED ARRAY
Overall Height :
12.4mm
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Terminal Pitch :
2.54mm
Configuration :
2 High
Millicandela Rating :
16mcd Amber, 10mcd Green
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Type :
Diffused
Lens Style :
Round with Domed Top
Viewing Angle :
60°
Current :
20mA Amber 20mA Green
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
PCT200-BA-BG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING