PCSAU127-560M-RC
Mfr.Part #
PCSAU127-560M-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Description
56UH, POWER INDUCTOR
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
Material - Core :
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Shielded
Inductance :
56 µH
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
Features :
Current - Saturation (Isat) :
4.8A
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Type :
Datasheets
PCSAU127-560M-RC
Allied Components International PCSAU127-560M-RC
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD