PCS6D28-5R0N-RC
Mfr.Part #
PCS6D28-5R0N-RC
Package / Case
Nonstandard
Description
5.0UH 30% POWER CHIP SHIELDED
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Current Rating (Amps) :
2.4 A
Size / Dimension :
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
5 μH
Tolerance :
±30%
DC Resistance (DCR) :
31mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Series :
Datasheets
PCS6D28-5R0N-RC
Allied Components International PCS6D28-5R0N-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD