PCS2512DR0500ET
Mfr.Part #
PCS2512DR0500ET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
2W 0.050 OHMS 0.5% 2512
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Tolerance :
±0.5%
Series :
PCS
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
Resistance :
50mOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Power (Watts) :
2W
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.66mm
Size / Dimension :
0.120Lx0.120W 3.05mmx3.05mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PCS2512DR0500ET
Ohmite PCS2512DR0500ET
PCS Series, Metal Film, 50mOhm, 2W, ±0.5%, -55°C~170°C