PCR1206-4K7J1
Mfr.Part #
PCR1206-4K7J1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/3W 1206
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Pulse Withstanding
Series :
PCR
Resistance :
4.7kOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Height :
558.8μm
Width :
1.5494mm
Length :
3.0988mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
333mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
PCR1206-4K7J1
Riedon PCR1206-4K7J1
PCR Series, Thick Film, 4.7kOhms, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C