PCR0805-4M7J1
Mfr.Part #
PCR0805-4M7J1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 0805
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
2
Resistance :
4.7MOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Height :
508μm
Series :
PCR
Composition :
Thick Film
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
PCR0805-4M7J1
Riedon PCR0805-4M7J1
PCR Series, Thick Film, 4.7MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C