PCN6-15S-2.5E
Mfr.Part #
PCN6-15S-2.5E
Manufacturer
Hirose
Description
CONN 15POS SCKT SLDR
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Pitch :
2.5mm
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
Bronze
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Current Rating :
3A
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
Straight
Total Number of Contacts :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
BOARD
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Polycarbonate
Height :
13.7mm
Contact Plating :
Silver
Mixed Contacts :
Length :
55mm
Body/Shell Style :
Socket
Additional Feature :
POLARIZED
Number of Rows :
1
Termination :
Through Hole
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
PCN6-15S-2.5E
BOARD CONNECTOR 1 Rows 2.5mm BOARD Through Hole Bronze