PCN21B-55SC-2PF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN21B-55SC-2PF
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RECEPT 55POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Hard Metric, Standard
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Finish :
Gold
Body Depth :
0.878 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Board Guide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Press-Fit
Number of Positions Loaded :
All
DIN Conformance :
No
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
55
Current Rating :
1.5A
Number Of PCB Rows :
5
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Reference Standard :
UL
Lead Pitch :
2mm
Total Number of Contacts :
55
Number of Conductors :
ONE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
MIL Conformance :
Connector Style :
C 11
IEC Conformance :
yes
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Resistance :
30mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulator Color :
Gray
Gender :
FEMALE
Body Breadth :
0.482 inch
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Length - Termination :
0.126 inch
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Voltage - Rated :
300V
JESD-609 Code :
e3
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
PCB Contact Row Spacing :
2.0066 mm
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Mating Contact Row Spacing :
0.079 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Usage :
Front Board
Published :
Body Length or Diameter :
0.982 inch