PCN13-50S-2.54DSA
Mfr.Part #
PCN13-50S-2.54DSA
Description
CONN DIN RCPT 50POS PCB GOLD
RoHS Compliant
Body Depth :
0.453 inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch :
0.100 2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
50
Voltage - Rated :
300V
Through Hole
Width :
8.1mm
Rated Current (Signal) :
2A
Termination :
Solder
Plating Thickness :
3.93μin
Number Of PCB Rows :
2
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Height :
11.5mm
Style :
B
Number of Conductors :
ONE
Gold
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Lead Free :
Lead Free
Housing Material :
PBT
Number of Rows :
2
Housing Color :
Grey
Reference Standard :
UL
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Length :
77.2mm
Packaging :
Tray
Number of Positions :
50
Current Rating :
2A