PCN10EA-32S-2.54DS(72)
Mfr.Part #
PCN10EA-32S-2.54DS(72)
Description
CONN DIN RCPT 32POS PCB RA GOLD
DIN 41612
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Lock
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
2A
Number of Pins :
32
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~85°C