PCMB104E-6R8MS
Mfr.Part #
PCMB104E-6R8MS
Description
FIXED IND 6.8UH 7.5A 24 MOHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Current - Saturation :
9.5A
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Inductance :
6.8μH
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
No
Published :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Current Rating :
7.5A
Max DC Current :
7.5A
Size / Dimension :
0.453Lx0.394W 11.50mmx10.00mm
Pbfree Code :
yes
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case/Size Code :
Height :
4mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Datasheets
PCMB104E-6R8MS
Susumu PCMB104E-6R8MS
PCMB104E-6R8MS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Susumu stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD