PCMB104E-3R3MS
Mfr.Part #
PCMB104E-3R3MS
Description
FIXED IND 3.3UH 11A 13.2MOHM SMD
Fixed Inductors
Max DC Current :
11A
Height :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.453Lx0.394W 11.50mmx10.00mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation :
14.5A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Inductance :
3.3μH
Published :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating :
11A
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Shielding :
Unshielded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
13.2mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Case/Size Code :
Datasheets
PCMB104E-3R3MS
Susumu PCMB104E-3R3MS
PCMB104E-3R3MS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Susumu stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD