PCMB104E-2R2MS
Mfr.Part #
PCMB104E-2R2MS
Description
FIXED IND 2.2UH 14A 7 MOHM SMD
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
Size / Dimension :
0.453Lx0.394W 11.50mmx10.00mm
Series :
PCMB
HTS Code :
Case/Size Code :
Current Rating :
14A
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
4mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Published :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
2.2μH
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max DC Current :
14A
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Current - Saturation :
16A
Datasheets
PCMB104E-2R2MS
Susumu PCMB104E-2R2MS
PCMB104E-2R2MS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Susumu stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD