PCMB103T-8R2MS
Mfr.Part #
PCMB103T-8R2MS
Description
FIXED IND 8.2UH 5A 45 MOHM SMD
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Inductance :
8.2μH
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Current-Max :
5A
Size / Dimension :
0.453Lx0.394W 11.50mmx10.00mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Current - Saturation :
8.5A
Current Rating :
5A
Case/Size Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Published :
Datasheets
PCMB103T-8R2MS
Susumu PCMB103T-8R2MS
PCMB103T-8R2MS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Susumu stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD