PCM50UT07
Mfr.Part #
PCM50UT07
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC DESKTOP ADPT 5V +/-24V 61W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Region Utilized :
International
Power Rating :
50W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Connector :
DIN, 5 Pin
Series :
PCM50 (50W)
REACH SVHC :
No SVHC
Max Output Power :
42W
Operating Temperature :
0°C~70°C
Voltage - Output 1 :
5V
Number of Outputs :
3
Voltage - Output :
5V 24V -24V
Applications :
Medical
Max Input Voltage :
264V
Approval Agency :
CCC
Current - Output 1 :
5A
Cord Length :
48 1.22m
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Input :
90V~264VAC
Input Connector :
IEC 320-C14
Power (Watts) :
61W
Form :
Desktop (Class I)
Current - Output 2 :
1A
Efficiency :
75%
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Published :
Input Current :
1.35A
Max Input Voltage (AC) :
264V
Voltage - Output 2 :
24V
Min Input Voltage (AC) :
90V
Output Current :
5A
Size / Dimension :
5.75Lx2.99W x 1.69 H 146.0mmx76.0mmx43.0mm
Current - Output (Max) :
5A 1A 500mA
Voltage - Output 3 :
-24V
Min Input Voltage :
90V
Current - Output 3 :
500mA