PCM50US48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCM50US48
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 50W
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Efficiency :
80%
Max Input Voltage :
264V
Approval Agency :
CCC
Operating Temperature :
0°C~70°C
Region Utilized :
International
Min Input Voltage (AC) :
90V
Max Input Voltage (AC) :
264V
Max Output Power :
50W
Mount :
Plug-In
Power Rating :
50W
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Number of Outputs :
Output Current :
1.04A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Input Connector :
IEC 320-C14
Form :
Desktop (Class I)
Max Output Current :
1.04A
Voltage - Input :
90V~264VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
5.75Lx2.99W x 1.69 H 146.0mmx76.0mmx43.0mm
Published :
2006
Output Power :
50W
Nominal Output Voltage :
48V
Output Connector :
DIN, 5 Pin
Cord Length :
48 1.22m
Min Input Voltage :
90V
Applications :
Medical
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current - Output 1 :
1.04A
Series :
PCM50 (50W)
Voltage - Output 1 :
48V