PCM1750U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCM1750U
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC ADC/AUDIO 18BIT 28SOIC
Stock
891
In Stock :
891
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
ADCs/DACs - Special Purpose
Lead Free :
Contains Lead
Power Supplies :
+-5V
ECCN Code :
EAR99
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Linearity Error-Max (EL) :
0.003%
Data Interface :
Serial
Number of Channels :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Analog In Channels :
2
Voltage Supply Source :
Analog Digital Dual ±
Number of Pins :
28
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
No
Weight :
730.794007mg
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Bits :
18
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Signal to Noise Ratio (SNR) :
90 dB
Resolution (Bits) :
18 b
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Type :
Analog, Digital, Dual
Power Consumption :
210mW
Max Power Dissipation :
300mW
Length :
17.9mm
Negative Supply Voltage-Nom :
-5V
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
28
Supply Voltage :
5V
Width :
7.5mm
Number of Terminations :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Functions :
1
Base Part Number :
PCM1750
Type :
ADC, Audio
Datasheets
PCM1750U
Introducing ADCs/DACs - Special Purpose Texas Instruments PCM1750U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:2, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PCM1750, Type:ADC, Audio, PCM1750U pinout, PCM1750U datasheet PDF, PCM1750U amp .Beyond ADCs/DACs - Special Purpose Texas Instruments PCM1750U ,we also offer CS4344-DZZ, PCM1860DBT, TLV320ADC5140IRTWR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.