PCJ1C331MCL1GS
Mfr.Part #
PCJ1C331MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V SMD
Stock
800
In Stock :
800
Ripple Current :
4.35A
Polarity :
Polar
Terminal Shape :
Flat
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
1.056mA
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.35A @ 100kHz
Ripple Current (AC) :
4.1A
Diameter :
10mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
10.3mm
Capacitance :
330µF
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
10mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
2007
Contact Plating :
Silver
Dissipation Factor :
0.12 %
Size Code :
4141
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
PCJ1C331MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ1C331MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Voltage:16V, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, PCJ1C331MCL1GS pinout, PCJ1C331MCL1GS datasheet PDF, PCJ1C331MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ1C331MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCJ1C331MCL1GS
330μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 16mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose