PCI60-331M-RC
Mfr.Part #
PCI60-331M-RC
Description
330uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
34
In Stock :
34
Size / Dimension :
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Type :
Wirewound
Inductance :
330 µH
Height - Seated (Max) :
0.280" (7.11mm)
DC Resistance (DCR) :
560mOhm Max
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
4MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
Current Rating (Amps) :
1 A
Current - Saturation (Isat) :
1.9A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shielding :
Unshielded
Datasheets
PCI60-331M-RC
Allied Components International PCI60-331M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD