PCI50-100M-RC
Mfr.Part #
PCI50-100M-RC
Description
10uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
2
In Stock :
2
Tolerance :
±20%
Shielding :
Unshielded
Features :
Current - Saturation (Isat) :
8A
DC Resistance (DCR) :
33mOhm Max
Series :
Current Rating (Amps) :
3.5 A
Inductance :
10 µH
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max) :
0.450" (11.43mm)
Datasheets
PCI50-100M-RC
Allied Components International PCI50-100M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD