PCF14JT5R10
Mfr.Part #
PCF14JT5R10
Description
RES 5.1 OHM 5% 1/4W PANASERT
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
350V
Resistance :
5.1Ohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PCF14JT5R10
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT5R10
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.1Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,