PCF14JT5K10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF14JT5K10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Radial Bend
Datasheet
Download
Description
RES 5.1K OHM 5% 1/4W PANASERT
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
FLAME PROOF
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial, Radial Bend
HTS Code :
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Carbon Film
Resistance :
5.1kohm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
CF
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Diameter :
2.3mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
PCF14JT5K10
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT5K10
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.1kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,