PCF14JT36K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF14JT36K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Radial Bend
Datasheet
Download
Description
RES 36K OHM 5% 1/4W PANASERT
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.3mm
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF
Composition :
Carbon Film
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Series :
CF
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
350V
HTS Code :
Power Rating :
250mW
Resistance :
36kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Datasheets
PCF14JT36K0
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT36K0
Through Hole FIXED RESISTOR, 36kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,