PCF14JT300K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF14JT300K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Radial Bend
Datasheet
Download
Description
RES 300K OHM 5% 1/4W PANASERT
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.3mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Series :
CF
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
FLAME PROOF
HTS Code :
Resistance :
300kOhm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
350V
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Composition :
Carbon Film
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Datasheets
PCF14JT300K
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT300K
Through Hole FIXED RESISTOR, 300kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,