PCF0805R-4K75BT1
Mfr.Part #
PCF0805R-4K75BT1
Description
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0805
Stock
91
In Stock :
91
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
2012
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
100mW
Resistance :
4.75kOhms
Width :
1.25mm
Tolerance :
±0.1%
Depth :
1.25mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Weight :
8.986799mg
Max Power Dissipation :
100mW
Composition :
Metal Film
Length :
2mm
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Datasheets
PCF0805R-4K75BT1
TT Electronics PCF0805R-4K75BT1
PCF - Precision Series, Metal Film, 4.75kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD