PCD50M98S0T2X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCD50M98S0T2X
Manufacturer
Positronic
Description
DSUB 50M STR CONTACT J/S TIN
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size :
5
RoHS :
N
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Press Fit
Type :
PLUG
Mounting Angle :
Straight
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Mounting Style :
Threaded Standoff
Shell Material :
Steel
Number of Rows :
3 Row
Shell Plating :
Tin
Brand :
Amphenol Positronic
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Gender :
Male
Number of Positions :
50 Position
Series :
PCD
Datasheets
PCD50M98S0T2X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic PCD50M98S0T2X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:PLUG, PCD50M98S0T2X pinout, PCD50M98S0T2X datasheet PDF, PCD50M98S0T2X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic PCD50M98S0T2X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
PCD Series 50 Position-Position Male
PCD50M98S0T2X Overview
There is a product in the PCD Series.
PCD50M98S0T2X Features
PCD series
PCD50M98S0T2X Applications
There are a lot of Amphenol
PCD50M98S0T2X D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP