PCD-60-700B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCD-60-700B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 50-86V 700MA
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Size / Dimension :
5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
Max Output Power :
60.2W
Approval Agency :
CB, CE, ENEC
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Type :
Constant Current
Topology :
AC DC Converter
Voltage - Input (Min) :
180VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
700mA
Mount :
Screw
Voltage - Output :
50V~86V
Operating Temperature :
-30°C~45°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dimming :
Triac
Series :
PCD-60 (60W)
Voltage - Output 1 :
86V
Termination Style :
Wire Leads
Number of Outputs :
1
Height :
31.5mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Ratings :
IP42
Max Input Current :
600mA
Output Power :
60.2W
Voltage - Isolation :
3.75kV
Power (Watts) :
60W
Efficiency :
86%
Feature :
OTP, SCP
Current - Output 1 :
700mA
Number of Pins :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
295V