PCD-60-1750B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCD-60-1750B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 20-34V 1.75A
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Output Current :
1.75A
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Max Input Current :
600mA
Voltage - Isolation :
3.75kV
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Screw
Packaging :
Bulk
Ratings :
IP42
Output Power :
59.5W
Height :
31.5mm
Series :
PCD-60 (60W)
Size / Dimension :
5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
Termination Style :
Wire Leads
Mounting Type :
Chassis Mount
Topology :
AC DC Converter
Dimming :
Triac
Operating Temperature :
-30°C~45°C
Max Output Power :
59.5W
Feature :
OTP, SCP
Efficiency :
85%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Number of Pins :
4
Type :
Constant Current
Voltage - Output 1 :
34V
Voltage - Output :
20V~34V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output 1 :
1.75A
Power (Watts) :
60W