PCD-40-700B
Mfr.Part #
PCD-40-700B
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LED DRVR CC AC/DC 34-57V 700MA
Stock
24
In Stock :
24
Series :
PCD-40 (40W)
Voltage - Output :
34V~57V
Package / Case :
Module
Voltage - Isolation :
3.75kV
Output Current :
700mA
Number of Pins :
4
Mount :
Screw
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Max Input Current :
350mA
Output Power :
39.9W
Power (Watts) :
40W
Height :
31.5mm
Max Output Power :
39.9W
Voltage - Output 1 :
57V
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
Efficiency :
86%
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Voltage - Rated :
295V
Current - Output 1 :
700mA
Feature :
OTP, SCP
Voltage - Input (Min) :
180VAC