PCD-40-1050B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCD-40-1050B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 22-38V 1.05A
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Size / Dimension :
5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Depth :
60mm
Termination Style :
Wire Leads
Weight :
230g
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Voltage - Output 1 :
38V
Lead Free :
Lead Free
Type :
Constant Current
Voltage - Output :
22V~38V
Max Output Power :
39.9W
Output Current :
1.05A
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Series :
PCD-40 (40W)
Topology :
AC DC Converter
Feature :
OTP, SCP
Current - Output 1 :
1.05A
Voltage - Isolation :
3.75kV
Mount :
Screw
Power (Watts) :
40W
Height :
31.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Approval Agency :
CB, CE, ENEC
Ratings :
IP42
Voltage - Rated :
295V
Output Power :
39.9W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Color :
White
Efficiency :
86%
Dimming :
Triac
Number of Outputs :
1
Number of Pins :
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Max Input Current :
350mA