PCD-25-700A
Mfr.Part #
PCD-25-700A
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 24-36V 700MA
Stock
570
In Stock :
570
Manufacturer :
MEAN WELL
Wire Leads
Output Current :
700mA
Number of Pins :
4
Topology :
AC DC Converter
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
3.31Lx2.24W x 1.16 H 84.0mmx57.0mmx29.5mm
Voltage - Output :
24V~36V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PCD-25 (25W)
Type :
Constant Current
Current - Output 1 :
700mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Approval Agency :
UR
Voltage - Input (Max) :
135VAC
Efficiency :
81%
Voltage - Isolation :
3.75kV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Output Power :
25.2W
Voltage - Output 1 :
36V
Output Power :
25W
Operating Temperature :
-30°C~60°C
Mount :
Panel, Screw
Number of Outputs :
1
Max Input Current :
600mA
Dimming :
Triac
Feature :
OTP, SCP
Height :
29.464mm
Voltage - Input (Min) :
90VAC