PCD-25-1400A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCD-25-1400A
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRIVER CC AC/DC 12-18V 1.4A
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Max Input Current :
600mA
Termination Style :
Wire Leads
Size / Dimension :
3.31Lx2.24W x 1.16 H 84.0mmx57.0mmx29.5mm
Number of Outputs :
1
Feature :
OTP, SCP
Voltage - Output 1 :
18V
Efficiency :
80%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Isolation :
3.75kV
Output Current :
1.4A
Type :
Constant Current
Max Output Power :
25.2W
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-30°C~60°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Power :
25W
Current - Output 1 :
1.4A
Voltage - Output :
12V~18V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Panel, Screw
Number of Pins :
4
Voltage - Input (Max) :
135VAC
Ratings :
IP42
Dimming :
Triac
Series :
PCD-25 (25W)
Topology :
AC DC Converter
Height :
29.464mm
Approval Agency :
cURus
Voltage - Input (Min) :
90VAC