PCCV20-2R2M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCCV20-2R2M-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
2.2uH +/-20% Shielded Power Chip
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Semi-Shielded
Supplier Device Package :
0806
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
DC Resistance (DCR) :
190mOhm
Inductance :
2.2 µH
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Type :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PCCV20
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
1.17A
Q @ Freq :
Tolerance :
±20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Current Rating (Amps) :
1.17 A
Datasheets
PCCV20-2R2M-RC
Allied Components International PCCV20-2R2M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD