PCBEHE2-14M-01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCBEHE2-14M-01
Manufacturer
Essentra Components
Description
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 14MM
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Material :
Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Support Hole Diameter :
0.157 (3.99mm)
Mounting Hole Diameter :
0.217 (5.50mm) Square
Support Panel Thickness :
0.062 1.57mm 1/16
Series :
PCBEHE2
Holding Type :
Edge Holding
Mounting Type :
Snap Lock
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length - Overall :
1.173 29.80mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Edge
Length :
29.7942mm
Between Board Height :
0.551 14.00mm
Mounting Panel Thickness :
0.047 ~ 0.071 1.20mm ~ 1.80mm
Hole Diameter :
3.9878 mm