PCB5JB4R70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCB5JB4R70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Lead Length :
4.6mm
Max Power Dissipation :
5W
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Terminal Shape :
Snap-In
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
5W
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Construction :
Flameproof
Composition :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Height :
9.5mm
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
No
Published :
Tolerance :
±5%
Resistance :
4.7ohm
Lead Spacing :
15mm
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
1.071Lx0.374W 27.20mmx9.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Series :
CB
Datasheets
PCB5JB4R70
Stackpole Electronics, Inc. PCB5JB4R70
FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Wirewound,