PC28F128P30B85A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC28F128P30B85A
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
64-TBGA
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Memory Size :
128Mb 8M x 16
Mounting Type :
Surface Mount
Address Bus Width :
23b
Packaging :
Tray
Word Size :
16b
Base Part Number :
28F128P30
Memory Type :
Non-Volatile
Boot Block :
BOTTOM
Nominal Supply Current :
28mA
Terminal Position :
BOTTOM
Series :
StrataFlash™
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
Memory Width :
16
Data Polling :
No
Toggle Bit :
No
Interface :
Parallel, Serial
Operating Supply Voltage :
1.8V
Number of Pins :
64
Package / Case :
64-TBGA
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Standby Current-Max :
0.000075A
Number of Sectors/Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Memory Interface :
Parallel
Voltage :
1.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Write Cycle Time - Word, Page :
85ns
Density :
128 Mb
Memory Format :
Flash
Access Time (Max) :
85 ns
Organization :
8MX16
Clock Frequency :
52MHz
Page Size :
4words
Number of Terminations :
64
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply :
1.7V~2V
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
PC28F128P30B85A
Introducing Memory Micron Technology PC28F128P30B85A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:28F128P30, Number of Pins:64, Package / Case:64-TBGA, Voltage:1.7V, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:64, PC28F128P30B85A pinout, PC28F128P30B85A datasheet PDF, PC28F128P30B85A amp .Beyond Memory Micron Technology PC28F128P30B85A ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.