PC24.07.0100A
Mfr.Part #
PC24.07.0100A
Manufacturer
Taoglas
Description
RF ANT 850MHZ/900MHZ FLAT PATCH
Manufacturer :
Taoglas
Product Category :
RF Antennas
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
42mm
Feature :
Cable - 100mm
Termination :
U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Height :
1.6002mm
Packaging :
Bulk
RF Family/Standard :
Cellular, General ISM
Height (Max) :
0.031 0.80mm
Frequency Range :
824MHz~960MHz 1.71GHz~1.99GHz
Frequency Group :
UHF 300MHz~1GHz UHF 1GHz~2GHz
Number of Bands :
4
Frequency :
960MHz
Mounting Type :
Chassis Mount
Gain :
0dBi
Power - Max :
10W
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
VSWR :
2
Impedance :
50Ohm
Frequency (Center/Band) :
850MHz 900MHz 1.8GHz 1.9GHz
Antenna Type :
Flat Patch
Power Rating :
10W
Return Loss :
-12dB, -25dB, -12dB, -10dB
Length :
42mm
Applications :
AMPS, DCS, GSM, PCS
Series :
TheStripe™
Datasheets
PC24.07.0100A
Taoglas PC24.07.0100A
4 Bands Flat Patch UHF 300MHz~1GHz UHF 1GHz~2GHz Chassis Mount U.FL (UMCC), IPEX MHF1 850MHz 900MHz 1.8GHz 1.9GHz 0dBi Bulk 0.031 0.80mm AMPS, DCS, GSM, PCS