PC1004-680K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC1004-680K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
68UH 10% POWER CHIP INDUCTOR
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Features :
Type :
Wirewound
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance :
68 µH
Package / Case :
Nonstandard
Series :
PC1004
Size / Dimension :
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
910 mA
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Tolerance :
±10%
Datasheets
PC1004-680K-RC
Allied Components International PC1004-680K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD